Szkoła jest jednostką podległą Gminy Nieporęt (http://www.nieporet.pl)
Logo szkoły

Klasy II w Kazimierzu Dolnym

(Zam: 20.10.2010 r., godz. 20.12)
Dnia 29 września2010 roku klasa IIa i klasa IIb wybrały się na pierwszą w tym roku szkolnym jednodniową wycieczkę do Kazimierza Dolnego.
Wyjechaliśmy o 7.00 rano. Było pochmurno, ale na szczęście nie padało Wiadomo, że dla uczniów zawsze najfajniejsza jest jazda autokarem. Można rozmawiać, śmiać się, podziwiać widoki i śpiewać. Pani przewodnik opowiadała legendy związane z historią miasta Kazimierza, jak również nauczyła nas śpiewać wesołą piosenkę ludową o „Miłym Romku”.
Trasa wycieczki prowadziła przez miejscowość Maciejowice. Pan kierowca zatrzymał się na chwilę na rynku, gdzie na niewielkim placu znajdował się pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, z napisem: "Tadeuszowi Kościuszce, Naczelnikowi Narodu Polskiego i Jego żołnierzom – w rocznicę bitwy pod Maciejowicami, społeczeństwo Maciejowic”. Pomnik upamiętnia bitwę Tadeusza Kościuszki w tejże miejscowości . Obelisk wykonany został z metalu, zdobiący go fryz wykorzystuje motyw kos i karabinów. Obiekt najbardziej zachwycił chłopców.

Następnie udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Założenie miasta oraz budowę zamku obronnego legendarnie przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Miasteczko położone jest w niezwykle malowniczej scenerii, w samym centrum Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Dzięki swemu atrakcyjnemu usytuowaniu jak również z powodu walorów architektoniczno - urbanistycznych nazywane jest perłą polskiego renesansu. Uznanie to znalazło również wymierny wyraz - Kazimierz zaliczony został do grupy zabytków najwyższej klasy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od kościoła farnego p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Jest to najstarsza świątynia w Kazimierzu. Jej początki sięgają 1325r. Wielokrotnie przebudowywana, obecnie nosi cechy stylu renesansowego. Cudowne modrzewiowe organy stanowią najcenniejszy zabytek fary. Pochodzą z 1620r., są najstarszym tego typu instrumentem w kraju i należą do największych w Polsce.

Czas na zakup pamiątek, zjedzenie smacznego obiadu i relaks spędziliśmy w „sercu miasteczka” – przy zabytkowej studni na Rynku Głównym, który otaczają przepiękne renesansowe kamienice. Wraz z przewodniczką weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, podziwialiśmy wysokie trzy krzyże misyjne i zachwycaliśmy się przepiękną panoramą Kazimierzowską.
Mieliśmy możliwość zwiedzenia zakonu i klasztoru oo. Reformatorów. W czasach pogańskich góra na której stoi klasztor, była miejscem kultu, gdzie składano w ofierze nadprzyrodzonym mocom czarnego koguta. Obecnie Klasztor kazimierski jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego na Lubelszczyźnie juz prawie 400 lat. W ołtarzu głównym znajduje się XVII-wieczny słynący łaskami obraz „Zwiastowania”- "łaskami i cudami słynący”.
W krużgankach zakonu znajduje muzeum, po którym oprowadził nas zakonnik. Mogliśmy zobaczyć stare księgi, obrazy, zbiory numizmatyczne i wiele innych interesujących eksponatów.

Kult Matki Boskiej Kazimierskiej - jak ją historia nazwała - miał zawsze zabarwienie patriotyczne, od Jej opieki uzależniano losy miasta i ojczyzny.
Zwiedziliśmy wiele wspaniałych, ciekawych i pięknych zabytków. Na pamiątkę kupiliśmy przepyszne maślane bułki – koguty do zjedzenia. O czarnym kogucie składanym w ofierze demonom wspominają historycy. Legenda zaś opowiada o kazimierskim kogucie, któremu udało się przechytrzyć diabła. Tak czy inaczej, kogut „rozpanoszył” się w Kazimierzu na dobre i stał się niemal symbolem miasteczka.
Pełni niezapomnianych wrażeń pożegnaliśmy malowniczy Kazimierz i udaliśmy się do przepięknie oświetlonego nocą Nieporętu.

Iwona Bartosiewicz


Foto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona BartosiewiczFoto
Wycieczka do Kazimierza
Iwona Bartosiewicz

Statystyka strony

Strona oglądana: 1370 razy.

Rejestr zmian

Wytworzył:Iwona Bartosiewicz, data: 20.10.2010 r., godz. 20.12
Wprowadził:Iwona Kopka, data: 20.10.2010 r., godz. 20.12
Ostatnia aktualizacja:Iwona Kopka, data: 20.10.2010 r., godz. 20.33
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
20.10.2010 r., godz. 20.33Iwona KopkaEdycja strony
20.10.2010 r., godz. 20.26Iwona KopkaEdycja strony
20.10.2010 r., godz. 20.12Iwona KopkaDodanie strony

Copyright

© 2010 - 2011 Szkoła Podstawowa im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie
Zawartość merytoryczna: Iwona Kopka, e-mail: iwkopka@o2.pl; spn@nieporet.pl
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Serwis uruchomiono 1 marca 2010 r.